Mutlu bir aile olabilmek zor değil

Mutlu bir aile olabilmek zor değil


Her aileye uygun bir mutluluk reçetesi sunmak mümkün değil elbette; ama insan ve insani ilişkiler üzerine kafa yoran insanların araştırmaları, uygulanması halinde neredeyse dünyanın her yerindeki karı-koca, ebeveyn-çocuk ilişkilerini olumlu etkileyecek bazı formüller ortaya koyuyor.
Üzerinde durup tartışıldığı zaman, bu gerçeklerin hemen hepsinin insanın fıtratına uygun olduğu ve bilim adamları dile getirmezden önce büyük annelerimizin, dedelerimizin hayat tecrübeleriyle de sabit olduğu görülecektir.
Ve işte hemen hayata geçirilmesi gereken  'mutlu aile formülü' ise şöyle;


1- Ortak görüşleriniz olsun
Yetiştirilme tarzlarınız ve kişiliğinizden kaynaklanan farklılıklar sizi bazı konularda farklı düşünmeye itebilir tabii ki; ama aile saadetinizi korumak adına birlikte oturup konuşarak hangi durumda nasıl tavır alacağınızı önceden belirlemelisiniz.

2- İnisiyatif sahibi olun
Evde ya da dışarıda üretken olan, kendini işe yarar hisseden kadınlar kendine daha çok güveniyor ve insiyatif  kullanmakta daha başarılı oluyor. Bir hayır işinde çalışmak, bir el sanatıyla ilgilenmek hatta reçeli, salçayı dışarıdan satın almak yerine evde üretmek bile kadına kendisini iyi hissettiriyor.

3- Çatışmayı engelleyin
Evdeki herkesin kendi rolünü benimsemesi, aile içindeki konumunu kabullenmesi gerekiyor. Çocuğun, kadının, erkeğin, kayınvalide ya da kayınpederin merkezi etrafında oluşan ailelerde huzursuzluk yaşanması kaçınılmaz oluyor. Evdeki her birey önemli ve değerli olduğunu, adil bir paylaşım yaşandığını hissetmeli.

4- Sorunlardan kaçmayın
Problemler inkar edilmek yerine kabul edilmeli ve çözüm yolları araştırılmalı.

5- Akrabaya önem verin

Ailenin ziyaret edilen ve evde ağırlanan arkadaş, dost, akraba sayısını geniş tutması da stresi azaltarak ha-yatı daha yaşanılır kılıyor. Akrabalarla iç içe, hala, teyze, dayı, amca kavramlarını öğrenerek ve onlardan sevgi görerek büyüyen çocukların daha sosyal ve daha cana yakın oldukları önemli bir gerçektir. utlu bir ailenin formülünü verdikten sonra aileler için bir diğer mutluluk kaynağı çocuklarımızdan bahsetmek istiyoruz. Yeni bebek sahibi olanların gördüklerinde mutlu olacaklarını tahmin ettiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. İnsan yeni bebek sahibi olunca her şeyi merak ediyor ve herşeyin en güzelini istiyor. Bu doğrultuda biz de bebeklerin kısaca beslenmelerinden, banyolarından, ağlamalarından ve ilk 3 ayında neler yapabileceklerinden bahsedelim dedik. İşte minnacık afacanların hayatlarından kesitler...

Bebeğiniz doğumu takiben ilk 1 hafta 10 gün içinde biraz kilo kaybedebilir endişelenmeyin. Bu normaldir. Vücutlarındaki suyun bir kısmını kaybederler. İlk ay dikkat edilmesi gereken konulardan biri de göbeğinin düşmesi olayıdır. Bu genellikle 8-11 gün içinde olur. Bu sürede banyo mümkün olduğunca seyrek yapılmalıdır. Göbek düştükten sonra da bir süre göbekte akıntı olup olmadığı dikkatle izlenmelidir. Akıntı olması durumunda derhal doktora başvurulmalıdır.

Suyla gelen mutluluk
Biraz da banyo olayına değinmekte fayda var. Banyo yapılırken önceden tüm giysilerini hazırlamayı unutmayın. Banyo suyunun sıcaklığının 37 derece olması yeterlidir. Sıklığına gelince yaz günlerinde gün aşırı hatta her gün bile olabilir. Özellikle gazlı bir bebekse ılık bir banyo onu rahatlatacaktır. Banyo zamanını ayarlarken ise uyumasına yakın karnının tok olduğu bir zamana (karnını doyurduktan hemen sonra değil) dikkat ederseniz hem sizin için hem de bebek için daha yararlı olur.

https://dokuzemin.com/hizmet/karo-hali-kaplama.html

https://dokuzemin.com/hizmet/antibakteriyel-zemin-kaplama

https://dokuzemin.com/hizmet/pvc-zemin-kaplama.html

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ